761

Børne- og ungdomstrænere ruster sig til den nye sæson

Billund IF
1. april 2010 - 12:00 af: H.P.

22 BI trænere havde valgt at bruge søndag den 28. marts i Billund Idrætscenter og på banerne udenfor for at få ny inspiration til fodbold træningen.

Michael Bro fra JBU var kommet for at afholde kurset for os. Formiddagen gik med teori omkring træning af de allermindste fodboldspillere fra 4-5 år til omkring 10 år. Den teoretiske gennemgang blev brudt af en god times træning udendørs hvor nogle frivillige U9 spillere fungerede som medier i Michael's træning. Billund trænerne blev også bedt om at stå for nogle af træningstationerne.   
 Der blev både spillet fodbold med store og alm. bolde.
Her ses Michael og Lone sammen med 3 U9 drenge.

 Eftermiddagen var rettet mod de 10 til 15 årige. Og her havde vi hjælp af 16 U10 og U11 drenge. Træningen havde nu et lidt mere teknisk præg. Her ses Emil Schmidt på vej igennem en agility bane mens John og HC kigger på.
 Der blev bla. fokuseret på driblekunst og boldkontrol

 Og til sidst blev der rundet af med en gang hovedspils træning. Igen var det den store bold der var i spil. Til drengenes store fornøjelse
 Der er ikke tvivl om at vi trænere har fået inspiration til de kommende måneders træning. Og flere trænere udtrykte også ønske om at fortsætte med yderligere uddannelse.

Allerede den 7. april afholder klubben Pigetræner kursus og senere på måneden er der Teenage træner kursus.