761

Travl weekend for U11 drenge

Billund IF
23. januar 2011 - 15:23 af: H.P

2 stævner med ialt 9 kampe resulterede i 6 sejre, 1 uafgjort og 2 nederlag.

Lørdag deltog U11 drenge i KB Cup i Kolding. Holdet var med kort varsel inviteret, da man manglede et hold, for at stævneprogrammet kunne gå op. Fra Billund deltog Thomas Nielsen,Thomas Dyrhøj, Johannes Haahr Nyland, Anders Friis, Emil Schmidt og Emil Hergott Hansen.

Der blev spillet 3 kampe i indledende pulje, hvor puljevinder og nr. 2 gik videre til semifinalerne mod nr. 1 og 2 fra en anden pulje.

Billund lagde stærkt ud med friskt angrebsspil, og BGIF fra Bramdrupdam blev nedkæmpet med 7-0. Dette resultat gav blot endnu mere spillelyst i næste kamp, hvor det gode spil fortsatte. Her blev EGIF fra Eritsø besejret 4-0. På dette tidspunkt var det klart, at vi havde kvalificeret os til semifinalen, dog vidste vi ikke, om vi ville blive nr. 1 eller 2 i puljen. Det skulle sidste puljekamp mod KB (Kolding Boldklub) vise. Desværre valgte træneren en lidt mere defensiv taktik i denne kamp, og vi fik slet ikke spillet til at køre. Resultatet blev også et knebent nederlag på 0-1.

Så det blev altså til en 2. plads i puljen og vi skulle møde nr. 1 (Vinding) fra den anden pulje. Vi fandt vores gode spillehumør frem igen og sejren var aldrig for alvor i fare. 4-1 blev resultatet og vi var nu klar til finalen. Vi forventede at skulle have en revance mod KB men de havde overraskende tabt til Skibet - som vi så skulle møde i finalen.

Finalen blev dagens bedste kamp. Vi kom desværre hurtigt bagud med 0-2 men fik kæmpet os ind i kampen igen og fik udlignet både til 2-2 og til 3-3 inden den ordinære tid udløb. Så hed det 3 minutters ekstra tid som målløs. Og så skulle finalen desværre afgøres i straffesparks konkurrence. Der blev scoret og brændt for begge hold. Men til sidst var det Skibet der løb af med guldet. Vi var naturligvis skuffet et kort øjeblik men alt i alt var vi tilfredse med at have gået helt til finalen i så flot et stævne.

(her ses de glade sølvvindere. Holdet gik fra stævnet med den imponerende målscore 18:5 i ordinær spilletid.)

Søndag var U11 Drenge så i aktion igen. Denne gang gjalt det JBU stævnet på hjemmebane hvor der var besøg fra Hovborg/Lindknud, Hejnsvig, Sdr. Omme og Bække.

Til dette stævne bestod holdet af: Christoffer Schmahl, Frede Nielsen, Mads Eskildsen, Marco Fosgerau, Rasmus Ravn, Thomas Dyrhøj og Thomas Nielsen.

De flotte resultater fra lørdag blev fulgt godt til dørs med 3 sejre over Bække, Sdr. Omme og Hovborg/Lindknud. Desværre blev det et 3-5 nederlag til et velspillende Hejnsvig hold som vi traditionelt har det svært med ved disse stævner. De 3 sejre blev vundet ved at holdet fungerede som et fantastisk kollektiv. Gode til at hjælpe hinanden i forsvaret og med flere forskellige mål scorere. Flere gange brændte det på foran vores mål, men gang på gang kom hjælpen fra markspillerne i sidste øjeblik.

Som træner er det dejligt at se at så godt som samtlige U11 Drenge der spiller indendørsfodbold kan komme på banen i samme i weekend og tilmed levere flotte resultater for Billund IF.
Støt vores sponsorer!